Národní muzeum vydává zpracování autentických zápisků Josefy Náprstkové. Křest knihy s názvem "Byl to můj osud... Zápisky Josefy Náprstkové", která je první kritickou edicí dosud nepublikovaných rukopisů této zajímavé a neprávem opomíjené osobnosti, se uskuteční v úterý 25. listopadu 2014 v 17:30 hodin.
Nová kniha Národního muzea poprvé představuje svým čtenářům autentické zápisky Josefy Křížkové (1838-1907), manželky Vojty Náprstka. Poutavá kniha Mileny Secké a Martina Šámala představí dosud nepublikované informace a přibližuje zajímavý osud ženy, která je nerozlučně spjata s Náprstkovým muzeem.
Původně služka z vinopalny U Halánků se provdala za bohatého vlastence a mecenáše Vojtu Náprstka, který v ní našel oddanou a schopnou spolupracovnici. Ve svých zápiscích vzpomíná Josefa Náprstková na dětství prožité na Betlémském náměstí v Praze, na revoluční rok 1848 i na svou zaměstnavatelku Annu Fingerhutovou.
Podstatná část vzpomínek je věnována manželovým aktivitám, především pak založení muzea a jeho příznivcům. I když většinu života prožila ve stínu svého slavného manžela, udržovala přátelství s mnoha představiteli pražské vlastenecké společnosti druhé poloviny 19. století. Korespondovala s mnoha cestovateli a krajany z celého světa a podává tak netradiční pohled na ně i jejich aktivity. Kniha je proto unikátním svědectvím o pozoruhodném životě a díle prosté, přesto však mimořádné ženy.
Kniha "Byl to můj osud... Zápisky Josefy Náprstkové" je první kritickou edicí dosud nepublikovaných rukopisů této zajímavé a neprávem opomíjené osobnosti. Byla sestavena na základě dlouhodobého průzkumu archivních dokumentů uložených v Náprstkově muzeu.
Křest knihy se uskuteční v úterý 25. listopadu 2014 v 17:30 hodin v historickém interiéru knihovny Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské náměstí 1, Praha 1 - Staré Město, viz. mapa.
Doprava:
Trasa metra "B", stanice Národní třída a poté pěšky, viz. mapa.
Tramvaj č. 18, 20, 22, zastávka Národní třída a poté pěšky, viz. mapa.
Tramvaj č. 17, 18, zastávka Národní divadlo nebo Karlovy lázně a poté pěšky, viz. mapa.
O Josefě Náprstkové si můžete přečíst také ve Wikipedii zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Josefa_Náprstková.
Úvodní foto a foto v článku:Wikipedia.org
Zdroj: Národní muzeum, www.nm.cz
(zem)
|