Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Nemocnice v Motole se připojila k akci Movember
Nemocnice v Motole se připojila k akci Movember
Neděle, 15. listopad 2015 14:37
Nemocnice v Motole se připojila k akci Movember

Nechat si během listopadu narůst knír či zlepšit svou pohybovou aktivitu. To je hlavním letošním mottem tradiční mezinárodní osvětové kampaně, která je zaměřená na zdraví mužů. Jejím cílem je přispět k jejich šťastnějšímu, zdravějšímu a delšímu životu. Největší česká nemocnice se jí zúčastňuje historicky poprvé a to ve spojení s tradičním pražským fotbalovým klubem.




Účastí v tomto celosvětovém projektu chtějí jak fakultní nemocnice, tak i fotbalový klub přispět ke zvýšení povědomí o problematice onkologického onemocnění prostaty a varlat, příznacích těchto onemocnění, významu preventivních vyšetření, léčebných možnostech a významu ambulantní i nemocniční urologické sítě. „Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí v Motole se řada z nás rozhodla podpořit akci Movember. Budeme si pěstovat naše kníry, abychom upozornili na nebezpečí rakoviny prostaty a rakoviny varlat. Proto chceme vyzvat všechny fanoušky, aby se přidali k nám nám a podpořili dobrou věc," říká Jan Štohanzl, záložník SK Slavia Praha.

Kampaň bude probíhat zejména v on-line prostředí a sociálních sítích, prostřednictvím kterých budou k zapojení se do Movemberu vyzváni jak zaměstnanci, tak i návštěvníci nemocnice. Svou podporu budou moci vyjádřit nošením odznáčku s typickým poznávacím znakem kampaně – knírem, pěstováním vlastního kníru nebo vyfocením se s rekvizitou kníru. Z fotografií pak bude na konci měsíce vytvořen krátký videoklip. Současně bude po dobu kampaně, která odstartovala 1. listopadu holením lékařů urologické kliniky profesionálním holičem z Pepe´s Barbershop, fungovat i speciální sekce na webových stránkách nemocnice www.fnmotol.cz/movember.

U rakoviny prostaty je primární prevence neúčinná
Rakovina onemocnění prostaty patří do té skupiny onkologických onemocnění, u kterých není důvod jejich vzniku přesně známý. Proto je tedy primární prevence, tzn. úprava životního stylu, neúčinná. O to více je proto potřeba dávat důraz na sekundární prevenci, tedy časný záchyt onemocnění a preventivní kontroly. „Každý muž by po dovršení 50. roku svého života měl zvážit návštěvu urologa a preventivní vyšetření na přítomnost rakoviny prostaty. Vyšetření zahrnuje v první fázi hlavně testování na tzv. prostatický specifický antigen (PSA) v krvi,“ říká prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

V posledních 10 letech vzrostl výskyt rakoviny prostaty o 56 %, což je dle slov prof. Babjuka dáno zejména přesnější diagnostikou. „V praxi to sice znamená větší počet nemocných, avšak zároveň rychlejší a včasnější záchyt nemoci a tedy i lepší prognózu na úspěšnou léčbu. Proto také úmrtnost tohoto onemocnění klesla o 14 %,“ říká prof. Babjuk.

Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v České republice a jedno z největších v Evropě. Je rovněž hlavní výukovou základnou studentů 2. lékařské fakulty UK, sídlo zde mají i některá pracoviště 1. lékařské fakulty UK. FN Motol poskytuje základní, specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči a služby v lékařských oborech formou ambulantní a lůžkové péče pro děti, dospělé a seniory. Stavebně ji tvoří 2 propojené monobloky (dětská a dospělá část) a několik samostatných pavilonů. Ve FN Motol je ročně na 52 klinikách ošetřeno více než 750 tisíc pacientů.



Zdroj: FN Motol



(zem)



Nemocnice v Motole se připojila k akci Movember