Ministerstvo životního prostředí chce dle věcného zákona o odpadech zkomplikovat vybírání poplatků za komunální odpad. Na dnešním zasedání Rady hl. m. Prahy přijali zastupitelé usnesení o nesouhlasu s tímto záměrem. Současně požadují zachování výběru poplatků za komunální odpad dle dosud nezměněného zákona o odpadech č. 185/2001 Sb.
Podle návrhu by měl být zrušen poplatek za komunální odpad dle paragrafu 17 zákona 185/2011 Sb. Zpoplatnění by bylo ve formě smlouvy, což je z praktického hlediska nereálné. Praha v současné době eviduje přibližně 1,25 milionů obyvatel a musela by uzavřít stejný počet smluv.
Další možností vybírání poplatků je pomocí místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů dle zákona o místních poplatcích č. 565/1990 Sb. V praxi by byla možnost opět neúnosná, jelikož místní poplatek by se musel vyhlásit pro již výše zmiňovaný počet obyvatel. U obou variant by se zvýšila potřeba většího počtu zaměstnanců a snížila účinnost výběru, která je při současné formě více než devadesátiprocentní.
Náklady Prahy na nakládání s odpady se pohybují kolem 1,2 miliardy Kč. Na svoz a likvidaci směsného komunálního odpadu připadá 850 milionů Kč, zbývající část tvoří náklady za tříděný odpad, provoz sběrných dvorů a další. Přitom se v roce 2013 na poplatcích vybralo 705 milionu Kč. Při změně způsobu výběru lze předpokládat, že by došlo k nárůstu rozdílu mezi příjmy a výdaji. Rozdíl by byl o to větší, když se započítá i administrativa. Jen náklady za zaslání informací o platební povinnosti poplatníka místního poplatku poštou, by oproti současné podobě byly až 8x vyšší.
„Jsme si vědomi toho, že většina obcí v České republice má v současné době zaveden místní poplatek. Nicméně na území Prahy by zavedením místního poplatku vznikla neúnosně náročná evidence vedoucí k vyšším administrativním, mzdovým i finančním nákladům při současném snížení účinnosti výběru. Navíc zásadně nesouhlasíme s tím, aby po léta budovaný funkční, vysoce efektivní a účinný systém správy poplatku za komunální odpad nemohl být dále využíván a byl nahrazen administrativně a finančně náročným systémem diskriminační povahy. Žádáme proto ponechat v platnosti zákonnou možnost výběru poplatku za komunální odpad ve smyslu § 17a zákona č. 185/2001 Sb.,“ uvedl náměstek pražského primátora Jiří Nouza.
Úvodní foto: www.mojefoto.net
(ewe)
|