V Zoologické zahradě v Troji je blížící se jaro znát - poslední únorový týden se v Zoo vylíhla dvě mláďata emu hnědého a také vzácná samička ohrožené antilopy bonga horského. Na konci ledna se vylíhla také tři mláďata čápa marabu. Úplně prvním letošním mládětem je ale sameček vodušky červené, který se narodil začátkem ledna.
Mládě bonga horského
V pražské zoo se v pátek 27. února narodila samička bonga horského. Matkou tohoto ušatého mláděte je šestiletá samice Maureen a otcem sedmiletý Chadim. Pro oba z nich je to již druhý společný potomek. Malá samička je v pořádku a zatím se stále drží v blízkosti své matky, která ji pravidelně krmí mateřským mlékem.
Bongové jsou plachá, skrytě žijící zvířata, která se pohybují v malých rodinných skupinách. Charakterističtí jsou kaštanovou barvou srsti se zdánlivě nápadnou kresbou, která je ale ve skutečnosti výborným krycím zbarvením zejména v lesním prostředí.
Bongo horský žije pouze na několika místech v africké Keni. V současné chvíli se jejich počet ve volné přírodě odhaduje na něco málo okolo 100 jedinců, proto jsou Červenou knihou vedeni jako kriticky ohrožení. Záchovná populace v zoologických zahradách je proto velmi cenná a každé narozené mládě je pro chovatele dobrou zprávou a nadějí do budoucnosti.
V Zoo Praha jsou kriticky ohrožení bongové horští chováni od roku 1988 a letos narozená samička je již 45. mládětem pražského chovu. Současná skupina se skládá ze čtyř chovných samic a jednoho samce.
Mláďata emu hnědého
V pražské zoo se poslední únorový týden vylíhla také dvě mláďata emu hnědého. Každým dnem jsou odvážnější a dokonce už začala opouštět hnízdo.
Samice emu hnědého Emílie snesla první vejce 31. prosince 2014 a druhé hned 3. ledna 2015. Tím však byla její rodičovská úloha naplněna. O mláďata jednoho z největších nelétavých ptáků na světě se totiž stará výhradně samec, který obstarává nejen inkubaci vajec, ale i následnou péči. Své potomky minimálně dalších šest měsíců vodí, střeží a ochraňuje. Na toto poměrně náročné období se proto pečlivě připravuje - vytváří si dostatečnou zásobu tuku, protože po celou dobu sezení na vejcích nepije a nepřijímá potravu. Během inkubace, která v průměru trvá 56 dní, může zhubnout až polovinu své hmotnosti.
Emu hnědý obývá travnaté a křovinaté oblasti Austrálie. Stejně jako pštros není emu schopen létat, ale zato je výborným běžcem, dokáže vyvinout rychlost téměř 50 km/h. V toku samec dunivým hlasem láká samice, před nimiž pak předvádí imponující pózy s natřásáním křídel.
Mláďata čápa marabu
V pražské zoo se na svět se vyklubala na konci ledna tři mláďata čápa marabu a dnes se mají čile k světu. Matkou čapích mláďat je samice Ema, která své rodičovské zkušenosti prokázala už loni na jaře, když se samcem Oskarem úspěšně odchovala dvě mláďata vylíhnutá v ZOO Dvůr Králové.
„Je to velký úspěch, který nás těší o to víc, že jsme se jich dočkali od samice, která byla jinými zoologickými zahradami zavržena jako nevhodná do chovu a doposud nikdy nesnesla žádná vejce,“ vysvětluje kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl. Ema totiž do Prahy přicestovala po dvaceti letech pobytu v zoologických zahradách z holandského Emmenu s pověstí nesnášenlivé samice a přes pokročilý věk neměla žádné zkušenosti s odchovem mláďat. V Praze se jí v loňském roce podařilo se stařičkým samcem Oskarem odchovat nejen dvě mláďata ze ZOO Dvůr Králové, ale nyní se sama stala pyšnou matkou.
Chov čápa marabu (neboli marabu afrického) je náročný. Velmi těžko se totiž sestavuje chovný pár tak, aby si jedinci vyhovovali a neubližovali si. Samci bývají často vůči samicím agresivní. Pokud není pár zcela harmonický, může spojování skončit dokonce tragicky ještě před snesením vejce. Proto se tento druh čápa rozmnožuje v lidské péči velmi špatně.
Komplikace se nevyhnuly ani chovatelům z pražské zoo. V roce 2013 si z Vídně přivezli chovného samce Vildu, který byl už v minulosti úspěšným otcem. Přestože se jim ho nakonec podařilo spárovat se samicí Emou, krátce po snesení vajec začal být na samičku agresivní a tak je museli chovatelé oddělit. Nakonec vše vsadili na zkušeného a ostříleného samce Oskara. „Po několika pokusech se nám podařilo dát Emu s Oskarem dohromady. Ema dokonce snesla nová vejce. Všechna tři mláďata se nám tak podařilo podsadit do nového hnízda,“ doplňuje Antonín Vaidl.
Mláďata čápa marabu vážila při vylíhnutí asi 100 gramů. Díky příkladné péči samice Emy, která je společně s pěstounským otcem Oskarem krmí několikrát denně malými rybkami, dnes váží už čtyři kilogramy. Ptáčata jsou zatím stále v zázemí, k vidění budou na jaře ve Vodním světě.
V České republice se podařily odchovy čápů marabu pouze v Zoo Praha a v ZOO Dvůr Králové. Pražská zoo chová čápy marabu od roku 1934, kdy do Prahy přicestoval první jedinec.
Zdroj a logo: Zoo Praha
Foto narozených mláďatv Zoo: Petr Hamerník, Zoo Praha
(zem)
|